Grand Prize Winner

Mean written by Carla Miles

ACTION/ADVENTURE

1st place- Only the Good written by Serge Ioan Celebidachi & James Olivier
2nd place- SATORI written by Peter Kaufman
3rd place - Song of Tomorrow written by Thom van Tilburg

Official Finalist

Nyobaywa written by 42 Tribes

COMEDY

1st place- Hair Man's Girls written by Michael McClendon
2nd place- The B-Roll written by Ash Kumar
3rd place - Grandma Was a Gangster written by Linda Gentry & K. Nichole Worsley

Official Finalist

Go Out With Love written by Meredith Nunnikhoven
Pencil Fight written by Luis Perez & Steven Bybee
BONEHEADS written by Kelly Jean Karam
Bad At Happy written by Ben Johnson & Sean Frocks
Xeno World written by Nick Franco

DRAMA

1st place- SUPREMACY written by Rosalyn Rosen
2nd place- Perfidies written by Bill Baber
3rd place - Bad Connection written by Nicola Mathis

Official Finalist

Family Secrets written by Neda Davarpanah
86 Melrose Avenue written by Lili Matta
IN BETWEEN DAYS written by Michael Le Blanc
Perfect Contrition written by James Palmer
My Friend with Asperger's written by João Maria
Night Heat written by Henry Myers
The Hagiographer written by Marios Piperides
SILENT NOTES written by Dawn Brown
One Night at the Morrison written by Joan Elizabeth Beilstein
Mondays with Amy written by Roy Zafrani

FAMILY FILM

1st place- Kayla Script written by Kate Bohan
2nd place- The Kid Next Door written by Jim Norman
3rd place - The Door written by Robert Cox

HISTORICAL DRAMA

1st place- Karl written by Brian Comerford
2nd place- Thank You, Amelia Earhart written by Al Mertens
3rd place - The Phoenician written by Larry Thomas

Official Finalist

CHIEF NIP written by Dawn Brown
The Astronot written by Pennan Brae
Free Soil written by Brent Paris
Indian Billy Ice written by Jerry Stephen Ice

HORROR

1st place- Red Light written by Dempsey Tillman & Ted Dewberry
2nd place- Kid Arachnid written by Hogan Short
3rd place - Wicked Cycles written by Michael Beard

Official Finalist

Jolt written by Stephen Kayfish
The Cave written by Philip Etherington & Robyn Ambrose
The Funny Farm written by Robert Ward

SCIENCE FICTION

1st place- Dragonsong written by Robert Cox
2nd place- AMARIS written by Ian A. White
3rd place - Ork written by Dominic Michael Bonavitacola

Official Finalist

Death Games written by Robert Cox
Data Breach written by Bethan Rees
Luana written by Danielle Erlich
Women of Steel written by Marilyn Lee

SUSPENSE/THRILLER

1st place- Stateside written by Brett Scieszka
2nd place- Nine Bullets in Paris written by Hugh Burns
3rd place - Frame 37 written by Roger Winstead

Official Finalist

Wiggle Room written by Richard Geiwitz
THE DRESS written by Bill Brock
AT THE MERCY OF FAITH written by Samuel Taylor
Claustrophobia written by Jeff Woodard
dream HOLLYWOOD written by Bill Brock
The Blue Blood Moon written by David Sabbath

Television Script

1st place- Ozzie Oddmen and the Forgotten Soles written by Sam Buckner III
2nd place- Siblings written by David Samuels
3rd place - Torn written by Tristan Spohn & Ondra Berry II

Official Finalist

Carnation written by Lili Matta
The LUCY GRAY Agency written by Pamela Jones & Anna-Lisa Jones
Anti-Folks written by Joseph Burns
By Touch written by Robert Cox
Absence written by Robert Haskitt
The Blackout Menace written by Kyle Smith
The Big Bang Theory - The Overthinking Enclosure written by Julia Antuerpem
Frank and Lamar written by Anthony Gaskins, Carl Foreman Jr.
Light of the South written by Samuel Christie
Redball written by Jon Huggins

Short Script

1st place- Cherry Glazed written by Christine Sherwood
2nd place- Always a Part of You written by Alex Costello
3rd place - Another Rotten Day written by David Goldstein

Official Finalist

Paradigm Shift written by Katherine Fitzgerald
June Block Hero written by Seth Kozak
The Miller written by Jamie Crawford
That Night written by Julia Antuerpem
REQUIEM TEREZIN | I. INTORIT & KYRIE written by Elad Tzadok
Ambiguous written by Deseree Whitt
Fires in the Night written by Kushagra Kundra
Fun Times written by Llewellyn Michael Bates

Honorable Mentions

Dark Specter written by Bruce Nachsin, Manuel Gutierrez & Richard Tatum
Stacey Mayo written by Kat Roman
Space Captain Smith written by John Palfery-smith, Bruce Hanson
Blue Cadillac. White Girl. written by Lamarr Gray
CHAMPS-ÉLYSÉES written by Serge Adam
AT THE MERCY OF FAITH written by Samuel Taylor
Hope's Nocturnal written by David Sabbath
I AM ANA written by Sergio Caballero & Jem Hopkins